Felső-Bácskai Önkormányzatok Szövetsége
A Szövetség céljai:
A Szövetség alapvető célja a történelmi hagyományokon alapuló összetartozás, a Felső-bácskai tudat felelevenítése, jellemzően kis-régiós társadalmi-gazdasági törekvések segítése. Egységes fellépés, a kollektív képviselet, a Felső-Bácskai önkormányzatok, a területükön élő polgárok érdekeinek képviselete. A Szövetség célul tűzi ki tagjainak támogatását, megbízásuk alapján képviseletüket…
(Részlet a FEBÖSZ alapító okiratából)
A FEBÖSZ cégbírósági bejegyzésére csak 1997-ben került sor, de már 1994-ben megkezdte működését a fent felsorolt célok megvalósítása érdekében. A Szövetség 37 térségi települést foglal magában, 2400 km2 nagyságú területen működik, melyen közel 130 ezer bácskai polgár él.
A Szövetség eddigi tevékenysége között számos program, projekt szerepel, a szervezet munkatársai az alapító okiratban megjelölt célok elérése érdekében látják el mindennapos feladataikat.
Az alábbiakban az elmúlt évek legfontosabb feladatait említjük:
-
1999. év végén meghatároztuk a Felső-Bácskai térség jövoképét a Felső-Bácskai Agrárstruktúra és Vidékfejlesztési Program keretén belül. Ennek a pályázati rendszernek térségünkben a FEBÖSZ a gesztora, így a pályázatokhoz a legtöbb segítséget is szervezetünktol kaphatják a pályázók. A programot 2004. év során felülvizsgáltuk, az AVOP rendszerének megfeleloen új elemekkel bővítettük.
-
Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a Felső-bácskai térség agrárjellegét kiegészítsük más gazdasági tevékenységekkel. A térség jelentős természeti és kulturális forrásokkal rendelkezik, melyek feltáratlanok és kihasználatlanok. Ezért készült, az idegenforgalom térségi méretű meghonosítása érdekében a Homokháti Önkormányzatok Területfejlesztési Egyesületével (Mórahalom) közös fejlesztési programunk. Az idegenforgalom fejlesztését célzó PHARE program a „Dunától a Tiszáig Vendégváró Kistérséget” címet viseli.
-
2001. évben az Országos Foglalkoztatási Közalapítványtól nyertünk 3,5 millió forintot egy térségi termékpályás szövetkezés beindításához. Ez az összeg akár az idő előrehaladtával egy életképes gazdaszövetkezés útján több százszorosára növekszik a térségünk agrárgazdaságában.
-
Számos hazai és uniós társfinanszírozású kiírásra nyújtottunk be pályázatot, turisztikai, agrár és egyéb témákban.
-
Megszerveztük a tagönkormányzatok közös vagyonbiztosításának és banki szolgáltatások igénybevételének megversenyeztetését, olyan kedvezményeket kaptunk térségi szinten, amivel tagönkormányzataink jelentős, több tíz milliós megtakarítást értek el.
-
2001. évtol megbízásos jogviszonyban, az FVM támogatásával heti 40 órás munkarendben foglalkoztatunk vidékfejlesztési menedzsert az alapszabályban rögzített célkituzéseink érdekében.
-
2001. március 15-én a Magyar Köztársaság Földmuvelésügyi és Vidékfejlesztési minisztere Pro Regio díjat adományozott a Felso-Bácskai Önkormányzatok Szövetségének.
-
2004. március 23-án a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöksége kitüntetést adományozott a Felső-Bácskai Önkormányzatok Szövetségének, a „Felső-Bácskai térség gazdasági és társadalmi felemelkedéséért. A Szerbia-Montenegro-i határmenti kapcsolatok erősítése érdekében az 1990-es évek eleje óta végzett országos szinten elismert, eredményes és következetes, önkormányzati érdekképviseleti munkajáért.”
Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének kitüntetése |
|
| |